Nigerian Born Actress Wunmi Mosaku Win Big At BAFTA TV Awards 2017 | Full Winners’ List

Wunmi Mosaku


The annual awards of the British Academy Television Awards (BAFTAs) was held last night (May 14) at Royal Festival Hall in London

Among the big winners at the BAFTAs last night was Brooker, and Nigerian born British actress, Wunmi Mosaku

See the full list of winners below (winners in bold).

Best Actor

Adeel Akhtar – Murdered by My Father (BBC Three)
Babou Ceesay – Damilola, Our Loved Boy (BBC One)
Robbie Coltrane – National Treasure (Channel 4)
Benedict Cumberbatch – The Hollow Crown: The Wars of the Roses (BBC Two)

Best Actress

Sarah Lancashire – Happy Valley (BBC One)
Nikki Amuka-Bird – NW (BBC One)
Jodie Comer – Thirteen (BBC Three)
Claire Foy – The Crown (Netflix)

Best Supporting Actor

Tom Hollander – The Night Manager (BBC One)
Jared Harris – The Crown (Netflix)
John Lithgow – The Crown (Netflix)
Daniel Mays – Line of Duty (BBC Two)

Best Supporting Actress

Wunmi Mosaku – Damilola, Our Loved Boy (BBC One)
Siobhan Finneran – Happy Valley (BBC One)
Vanessa Kirby – The Crown (Netflix)
Nicola Walker – Last Tango in Halifax (BBC One)

Best Male Comedy Performance

Steve Coogan – Alan Partridge’s Scissored Isle (Sky Atlantic)
Asim Chaudhry – People Just Do Nothing (BBC Three)
Harry Enfield – The Windsors (Channel 4)
David Mitchell – Upstart Crow (BBC Two)

Best Female Comedy Performance

Phoebe Waller-Bridge – Fleabag (BBC Three)
Olivia Colman – Fleabag (BBC Three)
Lesley Manville – Mum (BBC Two)
Diane Morgan – Cunk on Shakespeare (BBC Two)

Best Entertainment Performance

Michael McIntyre – Michael McIntyre’s Big Show (BBC One)
Adam Hills – The Last Leg (Channel 4)
Graham Norton – The Graham Norton Show (BBC One)
Claudia Winkleman – Strictly Come Dancing (BBC One)

 Best Single Drama

Damilola, Our Loved Boy (BBC One)
Aberfan: The Green Hollow (BBC One)
Murdered by My Father (BBC Three)
NW (BBC Two)

Best Mini-Series

National Treasure (Channel 4)
The Hollow Crown: The Wars of the Roses (BBC Two)
The Secret (ITV)
The Witness for the Prosecution (BBC One)

Best Drama Series

Happy Valley (BBC One)
The Crown (Netflix)
The Durrells (ITV)
War and Peace (BBC One)

Best Soap and Continuing Drama

Emmerdale (ITV)
Casualty (BBC One)
EastEnders (BBC One)
Hollyoaks (Channel 4)

Best International Programme

American Crime Story: The People v. O. J. Simpson (FX) / (BBC Two)
The Night Of (HBO) / (Sky Atlantic)
Stranger Things (Netflix)
Transparent (Amazon Prime)

Best Factual Series or Strand

Exodus: Our Journey to Europe (BBC Two)
24 Hours in Police Custody (BBC Two)
The Prosecutors: Real Crime and Punishment (BBC 4)
Kids on the Edge (Channel 4)

Huw Wheldon Award for Specialist Factual

Planet Earth II (BBC One)
Alan Bennett’s Diaries (BBC Two)
Attenborough’s Life That Glows (BBC Two)
Grayson Perry’s All Man (Channel 4)

Flaherty Award for Single Documentary

Hillsborough (BBC Two)
Behind Closed Doors (BBC One)
How to Die: Simon’s Choice (BBC Two)
Hypernormalisation (BBC iPlayer)

Best Feature

Who Do You Think You Are? (BBC One)
The Doctor Who Gave Up Drugs (BBC Two)
The Great British Bake Off (BBC One)
Travel Man (Channel 4)

Best Reality and Constructed Factual

Muslims Like Us (BBC Two)
First Dates (Channel 4)
The Real Marigold Hotel (BBC Two)
The Secret Life of 5 Year Olds (Channel 4)

Best Current Affairs

Teenage Prison Abuse Exposed – Panorama (BBC One)
Inside Obama’s White House (BBC Two)
Three Days of Terror: The Charlie Hebdo Attacks – This World (BBC Two)
Unarmed Black Male – This World (BBC Two)

Leave a Comment