Entertainment

Tush Awards 2013 Official Nominee List

After careful deliberation with our team of judges, Mr Biodun Caston-Dada of Acada Magazine, Mr Rotimi Ige of Tribune Newspapers, Mr Victor Gotvebe of Nigerian Vanguard Newspaper and Ms Tosin Ajibade of Olorisupergal, we hereby uses this medium to announce the Nominees for the Youth Category for Tush Awards 2013.

Each of the affected Nominees should please get to us as soon as they can or in a situation where He/She can be represented, we will prefer such Nominee’s Management or Publicist to get back to us immediately for further briefings before the list is uploaded on our website.Tush Awards 2013 is sponsored by Diamonds and Cedars, De Pearl Magazine and Knack Systems.Voting will start October 1

 YOUTH CELEBS CATEGORIES

  • Best Youth Comedian

SENATOR

EMEKA SMITH

OMOBABA

AKPORORO

MC BASH

  •  Best Youth Act (Music) Male

JAYWON

BURNA BOI

 OLAMIDE

  IYANYA

   DAVIDO

  • Best Youth Act (Music) Female

CHIDINMA

JODIE

EVA

LAMI

  • Best New Act (Music)

SEAN TIZZLE

  KETCHUP

TEKNO

SEYI SHAY

EMMA NYRA

NIYOLA

  •  Best Youth Act (Music) Diaspora

DIZZY – UK

ADAKU – US

LANRE – UK

ToluMide- US

  •  On Air Personality

LARRY FOREMAN – UNILAG FM

OSI SUAVE – BEAT FM

TOLU – NIGERIA INFO

LUKSIDE – REEL RADIO

TOSYN BUCKNOR – TOP RADIO

  •  On Screen Personality

ADEAGBO SAMUEL (BEBE NLO) – AFRICA MAGIC

KIBATI BANKOLE – SPORTS

MOET – SOUNDCITY

MAUPE OGUN – CHANNELS TV

ANDRE BLAZE – NIGERIA’s GOT TALENT

 

  •  Best Use of Social Media

@GIDI TRAFFIC – TWITTER

@OMOJUWA – TWITTER

@NigeriaNewsDesk – Twitter

  •  Youth Magazine of d Year

ACADA

BLINGZ MAGAZINE

DYNAMIX MAGAZINE

RED SHEET MAGAZINE

MYSTREETZ MAGAZINE

  •  Best Nigerian DJ

DJ CHARLIESHEE (Eko Fm)

DJ KAYWISE

DJ MAF

 DJ SMART (Ray Power)

  DJ REAL

  •  Best Youth Act (Movie) Male

GABRIEL AFOLAYAN

            DAVID NNAJI

            Iyke Okechukwu (Chuks Tinsel)

             DAMOLA OLATUNJI

  • Best Youth Act (Movie) Female

 

  •  Best Use of Advocacy/Cause

TEMITOPE ADEOLU-AKINYEMI- Singles Uncensored (Marriage Issues)

TOSIN BUCKNOR – These Genes (Sickle Cell)

AMINA DANYARO – Help the North (Zone Development)

UWAOMA EIZU – Hexavia (Succesful Start Ups and Building Businesses)

GRACE IHEJIAMAIZU – RYPE (Raising Young Entrepreneurs)

  •  Best Youth Designer

YETUNDE BAMGBOYE– YETROSELANE COUTURE

TEMILADE OSINFADE- T.T.DALK

JENNIFER ADIGHIJE – HOUSE of SILK

BABATUNDE OYEYEMI – MAXIVIVE COUTURE

BOSAH CHIBUZOR- PUSH XCLUSIVE

  •  Young Entrepreneur of the Year

TUNDE KEHINDE and RAPHAEL AFAEDOR – JUMAI.com

JASON NJOKU, BASTIAN GOTTER, MARY REMMY-NJOKU – SPARK

            SIMDUL SHAGAYA – KONGA.com

BRAINCHILD – VERTIGO BAR and LOUNGE

OSUSU GLORIA JOY- LINKS and GLITZ Concepts

 

 

YOUTH INNOVATION OF THE YEAR

EYIOLAWI GBENGA and AFOLABI MARK – KNACK SYSTEMS

 

HALL OF FAME AWARD for 4 Consecutive Wins

SEYILAW

 

SPECIAL AWARDS (ROLE MODEL AWARDS)

“““““““““““““““`

  1. 1.    Mo Abudu (Business)
  2. 2.    2face (MUSIC)
  3. 3.    Odunlade Adekola (Movie)
  4. 4.    Fela Durotoye (Youth Motivation)
  5. 5.    RACHEAL ONIGA

Leave a Comment